Első alkalommal a Balatonon
Az előző évekhez hasonlóan az augusztusi szabadságolást próbáltam egybekötni a horgászattal, így a dátum kitűzése után elkezdtem gondolkodni, hogy az idei évben is folytassam azoknak a vizeknek a felfedezését ahol még nem horgásztam. Az első célpontom a gyékényesi kotró volt, ezért próbáltam információkat szerezni, hogyan lehetne itt horgászni ugyanis a vasút parton nem engedélyezett a horgászat, az önkormányzati területeken pedig tilos a sátorállítá, valamint ekkor még nem lehetett tudni, hogy a Covid járvány miatt lesz-e lehetőségünk nyaralót kibérelni.
Kora tavasszal látogatást tettem a kitűzött helyen ami első látásra magával ragadott. Sajnos nem sikerült lefixálni az időpontot, így új célpontot kellett keresnem ami ezúttal a Balaton lett, méghozzá Balatongyörök. Ahogy teltek a hónapok egyre izgatottabban vártuk társammal a túrát. Próbáltunk minél több információt gyűjteni, hisz felkészületlenül nem lehet horgászni menni. Évközben lehetőséget kaptam, hogy csatlakozzak Pipsi csapatához így még nagyobb lelkesedéssel és izgalommal vártam, hogy kipróbáljam a bojlikat.
Az előzetes információgyűjtés során rengeteg emberrel beszéltem és rengeteg információt kaptam. Ennek függvényében 3 féle bojlival készültem: - GLM(kagyló) - FISH(hal-tintahal) - KRILL(rák-eper
Köztudottan nehéz a Balatonon szelektálni ezért csakis 28mm-es bojli jöhetett számításba. A rendelés megérkezését követően a bojlit kezembe véve tapasztaltam frissességét. Rendkívül jó beltartalommal rendelkeznek ezek a golyók és az állagának köszönhetően a rapid, 2-3 napos horgászatokra rendkívül jó választás. Mivel hat napra érkeztem és a célunk a nagyobb halak megfogása volt ezért én előzetesen kiszárítottam a bojlikat. Első nap táborállítással és helykereséssel indult. Három etetést terveztünk kialakítani amiből az egyiket közösen horgásztunk meg. Az első 200m rendkívül kemény kagylós placc volt majd az első jónak vélt helyett 330 méternél találtuk meg egy váltórétegen ami tele volt kagylóval. Ez lett a közös bója amit 5-6 marék 28-as FISH bojlival etettünk meg és első körben szimpla 28mm-el csaliztunk.
A saját bójámat 350m-re raktam amit GLM-el etettem. Majd a harmadik bóját amit társam horgászott 220-230m-re raktuk egy keményebb kagylós placcra amit társam egy másik cég bojlijával etetett.
Mivel előzetesen jártam a horgászhelyen ezért tudtam, hogy rendelkezik csónakkal így a saját csónakomat otthon hagytam. Nem éreztem magam biztonságban magamat, a hullámok ide-oda csapkodták, ezért második napra lehozattam a saját csónakomat, kellemes felüdülés volt. Ez volt az első hiba amit elkövettünk és tanulva a hibámból soha nem indulok el nélküle horgászni.
Az első este mondhatni csendesen telt, majd a második éjjelen Dávid elkezdte fogni a halakat. Sorban jöttek a közös etetésen lévő Fish bojlira a 7-10kg-os pontyok. Átváltott a szelektálás reményében dupla 28mm-re.
Ugyanezen az etetésen nekem nem sikerült halat fognom pedig mindketten ugyanazt alkalmaztuk, annyi kivétellel, hogy a leaderen nekem egy kő (400-450g) lógott elhagyósra szerelve.
A nappalok csendesen teltek, kapásra nem kellett számítanunk, viszont éjjel annál többre. Harmadik napon már kezdtem kicsit nyugtalan lenni, ezért a legtávolabb lévő GLM-et amit egy mélyebb iszapra raktam lecseréltem KRILL-eperre. Az iszap vastagsága miatt hosszabb előkét kötöttem, körülbelül 35 centit aminek a végén dupla 28mm Krill-Eper lógott.
Előkét amit használtam a rengeteg kagyló miatt PB Products Jelly Wire 25lb zsinórból kötöttem amelyen az új Korda Klor és Crank horog szerepelt 2-es méretben, továbbá használtam Combi-riget amit PB Products Ghost Butterfly 27lb + Korda Supernatural 25lb zsinórjával kötöttem meg. A váltás jó döntésnek bizonyult hisz éjjel megjött rá az első kapás, ami számomra a túra legnagyobb hala is volt a maga 11kg-os súlyával. Nem voltunk elégedettek a méretekkel, egyszerűen nehéz volt szelektálni, de ez várható is volt.
A következő hajnalon neki is sikerült átlépni a 10 kilogrammos határt szintén egy 11 kilogrammos tövessel, közben a saját bójája csak a 4-5kilós halakat adta.
A negyedik napon megérkezett Attila is a stég tulajdonosa aki ellátott minket pár tanáccsal, amiket ki is próbáltunk, mégpedig kezdjük el pecázni a közelebbi kagylópadokat 180-190 méteren. Másfél nap elteltével elengedtük ezeknek a helyeknek a horgászatát mert több kárunk volt belőle mint hasznunk.
A kemény mederfenék miatt a bojlit könnyebben megtalálták a nem kívánatos keszegek, plusz az áramlatok és a hullámzás ahogy mozgatta a mederfenéken a bojlit valószínűleg a borotvaéles kagylók ledarálták a 28mm-es bojlit a negyedére vagy felére könnyű táplálékot jelentve ezzel a 3-4 kilós egyedeknek. A zsugorfóliázás megoldás volt a faragásra, de termetesebb halat nem tudtunk fogni a kemény kagylós placcról. Visszatértünk a váltóréteg és az iszap horgászatára, jobban bíztunk benne hogy innen jön majd nagyobb hal.
Utolsó éjjelre javasoltam Dávidnak, hogy a saját bójáján is horgásszon FISH-el hisz remekül működött és adta a halat a 330 méteres közös etetésen. Javaslatom megfogadta és erről a helyről a túra utolsó éjjelén megfogta a legnagyobb halat ami 12 kilogrammot nyomott.
Utolsó éjjelre a GLM-es etetésen megpróbáltam a tripla 24mm-es csalizást, ez sem okozott gondot a balatoni pontyoknak, hiszen két darab 8 kilogrammos pontyot produkált egy éjjel alatt.
Végezetül...
A túra során 150-200 kilogramm halat fogtunk, körülbelül 20-25 darab halat sikerült szákba terelnünk. A túrán egyetlen halvesztésünk volt, köszönhetően annak, hogy a halak szája nincs széttépve, nagyon jó akadások voltak. A gyönyörű táj, a balatoni naplementék és a makulátlan egyedi pontyok mindenért kárpótoltak! Remek érzés volt megfogni őket.
Legjobban a FISH(hal-tintahal) bojli működött 28mm-es méretben, szimplán és duplán csalizva is fogós volt.
Célunkat nem sikerült elérni, hisz mindketten egy 15 kilogramm feletti balatoni lógó hasú pontyot szerettünk volna fogni! Visszagondolva nem is érdemeltük ezt meg. Véleményem szerint amit el lehetett rontani azt elrontottuk. Rengeteget tanultam, legközelebb biztosan másképp csinálnék szinte mindent. Nem volt egyszerű horgászat hiszen szinte végig elsőfokú viharjelzés volt, naponta változó szélirányokkal. Ebből a túrából ennyit tudtunk kihozni, bízzunk a sikeresebb folytatásban! Egyszer még revansot fogunk venni!
Pesti Gábor