Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Bányatavi kalandok - Az öböl lakói

Sajnos az időjárás rányomta bélyegét a tavaszi horgászataimra. A naponta változó körülmények nagyban befolyásolták a halak táplálkozását, és nem épp a kedvező irányban. Már rendszeressé vált, hogy közvetlen az ívási időszak előtt meglátogatom szeretett bányatavamat. A hét első 4 napjára folyamatos melegedést ígért az előrejelzés, majd péntektől egy markáns hidegfront betörést, amit szombattól ismét melegedés váltott. A pecát így a hétvégére időzítettem. Megérkezve a tóhoz igazi tavaszi látvány fogadott. A hegyek felvették zöld gúnyájukat,

keszegek járták násztáncukat a partszélben, szárcsafiókák kergették egymást, és a hattyúmama is már a fészkén üldögélt. 

A hosszú zord tél után újra pezseg a természet, ennek látványa, illata, az ember lelkére is pozitív, nyugtató hatással van. Ennek tükrében álltam neki a horgászataim legfontosabb részének, a helyek keresésének. Hiába a legjobb csali, és a tökéletesen összeállított szerelék, ha a horgászhelyünk előtt nincs, vagy nem táplálkozik hal. Alapos terepszemle, és a műholdtérkép nagy segítségemre voltak az általam jónak vélt területek kiválasztásához.

A tó északi részén benyúló, nádassal övezett öblét változatos mederviszonyok jellemezik. Platók, vízalatti bokrok, mély,- és sekély részek váltják egymást. Nem volt kérdés számomra, hogy ezen a részen fogom eltölteni a következő pár napot. Az ívást megelőző időszakban én az édes-gyümölcsös ízvilágú csalikat favorizálom. A By Pipsi Big Fish palettáról ezúttal a Krillre (rák-eper), 16 és 24mm-es méretben esett a választásom. Az epres háttér, és a kiváló minőségű, magas rákliszt tartalmú csali remek opció lehet az év bármelyik, de kiváltképp a frontos időszakokban. Három olyan helyet kezdtem el szórni ezzel a bojlival, mely ideális táplálkozó, vagy pihenőhelye lehet a pontyoknak. 

Az első szórót, egy viszonylag mély, töklevéllel, és nádassal szegélyezett partoldalon helyeztem el. Ez a szélcsendes, napsütötte rész, nem feltétlenül nagyhalas hely, de elsődleges célkitűzésemnek - hogy kapásig eljussak - tökéletesnek gondoltam. 16mm-es hóember kombináció került a ronnie rigre. A  koncentrálás kedvéért PVA hálót is akasztottam a csali mellé.

Kettes számú etetésemet a tó végéből induló földnyelv meredek törésén alakítottam ki. Nagy reményeket fűztem ehhez a helyhez. Ide rövidebb előkén,  úgynevezett Slip D-rigen kínáltam fel ugyanazt a csalikombinációt.

A harmadik Hot Spot-ot egy keresztirányú plató belső oldalán alakítottam ki. Bokros, akadós, és egy meredek törés jellemzi. Úgy éreztem, hogy ez lesz nekem  a nagyhalas pálya. Itt a hidegfront megérkezéséig nem horgásztam, csak etettem. Tervem az volt, hogy az első két hely közül a kapásszegényebbet fogom lecserélni erre, nagyobb, 24mm-es csalit bevetve. A szép környezetben gyorsan telt az idő, már kora délután volt, mikor az elsőként kiválasztott helyről megérkezett az első kapás. Rövid, de izgalmas fárasztást követően egy 3 kiló körüli tövest fektettem a bölcsőmbe.

Várakozással teli délután következett. Ismét a tavasz szelleme ejtett rabul. Egy kis sétával töltöttem unalmas perceimet. Szeretem nézni a természet megújulását. Vörösbegyek repkedtek a nádasban, a szomszédos birtokon legelésző birkaborjak élvezték a friss pázsit zamatát.

Már az éjszakára készülődtem, amikor egy csippanás, majd pár másodperc múlva egy igazi füstölős kapás érkezett a második etetésről. Többszöri kirohanással és oldalazással védekezett ez a szép tőponty.


Megnyugodva hajtottam álomra fejem, hiszen a stratégiám működött, és még hátra volt két éjszaka a tervezett horgászatomból. Bízva a másnapi hidegfrontban, mégegyszer megetettem a plató alját. Az éjszaka eseménytelenül telt, így kipihenve vártam a délutáni időjárás változást. A hegyek felől érkező sötét felhők jelezték, hogy most jött el az ideje a hármasra horgot tenni.

Gyors előke csere után már a vízben landolt a 24mm-es krill, D-rigen felkínálva. Hatalmas vízfüggöny nehezedett a tóra, és sötétbe borult a táj. A madaraktól hangos környék most a mennydörgéstől zengett. A jelzőm visítása ugrasztott ki sátram védelméből. Elsőre azt hittem hogy beázott a szakadó esőtől. Ránézve az orsómra tudatosult bennem, hogy ez bizony hal, ráadásul a „nagyhalas”helyemről érkezett. Felejthetetlen élmény volt fárasztani a szakadó esőben, miközben villámok cikáztak át a fejem felett. Az ivóvíz tisztaságú bányató megajándékozott egy gyönyörű színezetű spanyolmintás ponttyal. Leírhatatlanul boldog voltam. Ha nem is a mérete, de a szépsége miatt egy igazán emlékezetes példánnyal gazdagodott a fotóalbumom.

Késő délutánra alábbhagyott az eső, és újra madárdaltól volt hangos a táj. A sátorba bevilágító napfény jelezte a vihar elvonultát. Kilépve védelméből egy színpompás szivárvány fogadott, ami feledhetetlenné tette ezt a horgászatot. 

Sötétedés közeledtével érezhetően lehűlt a levegő. Az addig 20 fokos hőmérséklet órákon belül 5 fokra esett vissza. Lefekvéshez készülődtem, amikor újra kapásom volt, szintén a „frontos” helyről. Fárasztása után ezzel a bőrponttyal pózolhattam a kamera előtt.

Az éjjel vastag ködtakaró borította be a tájat. Fél három körül volt egy fura kapásom. Két csippanás, utána semmi. Majd két perc múlva ugyanez. Ráemelés után gyenge, fejrázós halat éreztem a zsinór végén. Kitekertem a kis pontyifjoncot, és gyorsan szabadon is engedtem. Szombat reggel napsütésben ébredtem, de mivel elfogyott a horgászatra szánt időm, így nem maradt más hátra, mint a pakolás. Felejthetetlen horgászatot könyvelhetek el. Igazán nagy halat nem sikerült horogvégre csalnom, de nem panaszkodom, hiszen rengeteg tapasztalatot szereztem. A remek csali és a sikeres helyválasztás bebizonyította hogy ilyen frontos időszakban is lehet eredményt elérni. Óvjuk meg természetünk értékeit, hogy a következő generációk is átélhessék ezt a csodát!

Fülesi Károly
By Pipsi Product